Sázení over/under – Oblíbený druh sázky pro nováčky i veterány

Sázka over/under, která je u českých sázkových kanceláří známá také pod názvem nad/pod, bývá hojně vyhledávána sázkaři rozličných zkušeností. Ačkoliv je tento druh sázky ve své podstatě jednoduchý, stále je potřeba dobře se s ní seznámit a dát si pozor na některé drobnosti, které vám představíme v následujících odstavcích.

Nejlepší Sázkové Kanceláře v ČR

SÁZKOVÁ KANCELÁŘ HLAVNÍ BODY REGULACE LIVE SÁZKY APLIKACE CASH OUT NABÍDKA DALŠÍ INFORMACE
Tipsport CZ
Hodnocení
10/10
 • Mobilní sázení
 • Live sázky
 • Živé přenosy

Ministerstvo financí České republiky
Yes
Yes
Yes
100% do50 000 Kč Začít sázet
Tipsport Recenze
SynotTip CZ
Hodnocení
9/10
 • Mobilní sázení
 • Live sázky
 • Živé přenosy

Ministerstvo financí České republiky
Yes
Yes
Yes
100% do10 000 Kč Začít sázet
Synottip Recenze
Betano CZ
Hodnocení
9/10
 • Mobilní sázení
 • Live sázky
 • Živé přenosy

Ministerstvo financí České republiky
Yes
Yes
Yes
100% do3 000 Kč Začít sázet
Chance CZ
Hodnocení
9/10
 • Mobilní sázení
 • Live sázky
 • Živé přenosy

Ministerstvo financí České republiky
Yes
Yes
Yes
100% do2 000 Kč Začít sázet
Chance Recenze
iFortuna
Hodnocení
9/10
 • Mobilní sázení
 • Live sázky
 • Živé přenosy

Ministerstvo financí České republiky
Yes
Yes
Yes
100% do3 000 Kč Začít sázet
Fortuna Recenze
*Platí Obecné podmínky, časová omezení a další výjimky. Pro více informací navštivte webovou stránku bookmakera.

Co je sázka over/under?

Sázky over/under

Ve svých počátcích byla sázka nad/pod využívána pouze na počet gólů v utkání, kdy bookmaker vypsal sázku například 3,5 gólů, a sázkaři tipovali, zda bude počet branek vyšší nebo nižší než odhad bookmakera. Na stejném principu funguje dodnes, jen už se používá pro všechny možné druhy sázkových příležitostí, od počtu žlutých a červených karet ve fotbale, přes počet gamů v tenise až po počet vyloučení, rohových kopů, es z podání atd.

Možná vás zarazila desetinná čárka u počtu gólů, ale vězte, že se nejedná o chybu. Díky tomu, že bookmaker vypíše sázku například již zmíněných 3,5 gólů, nám odpadá možnost remízy, jelikož tři a půl gólu pochopitelně padnout nemůže. Výsledek tedy může být pouze vyšší, nebo nižší.

Někdy se však objevují sázky nad/pod, které nemají desetinnou čárku, nýbrž jsou vypsány po celých číslech. A právě to je jedna z věcí, která hodně často mate sázkaře, zejména pak nováčky. Máme-li tedy vypsanou sázku over/under 3 góly, sázíme opět na vyšší či nižší, ovšem s tím rozdílem, že v případě konečného výsledku o třech brankách, se vrací vklad. Je to totiž v podstatě taková remíza, kdy sázku neuhodl ani bookmaker ani sázkař, takže je spravedlivé, když se vám vaše sázka vrátí.

Příklad sázky nad/pod

Pro náš příklad jsme vybrali fotbalové utkání mezi FC Barcelona a Paris SG. Nás přitom zajímá sázka over/under na celkový počet gólů v utkání, tedy součet vstřelených branek obou týmů.

Počet gólů 0,5 1,5 2,5 3,5
Under(Pod) 17.20 5.59 2.62 1.64
Over(Nad) 1.01 1.14 1.49 2.26

V tabulce výše vidíme změnu kurzů s tím, jak roste/klesá pravděpodobnost vstřelení daného počtu branek. Kurz 17.20 na under 0,5 je opravdu vysoký, neboť bookmaker věří, že utkání neskončí bezbrankovým stavem. Naopak kurz na over je tak nízký, že se ho absolutně nevyplatí sázet (za to riziko rozhodně nestojí).

Dále máme 1,5 branek, kde je opět poměrně vysoký kurz na under, totiž 5.59. Opět z toho jasně vyplývá, že bookmaker věří ve více než jeden gól. V dalším sloupečku pak vidíme sázku nad/pod 2,5 gólů, kde už se k sobě jednotlivé kurzy pomalu přibližují. Přesto bookmaker věří v to, že padnou alespoň 3 branky a bude tedy over.

Poslední sloupeček už přináší změnu, neboť sázková kancelář zde vidí větší pravděpodobnost under 3,5 gólů, tedy že padnou maximálně tři branky. Kurz na over už se zvýšil, takže je z hlediska potenciální výhry lukrativnější, nicméně s sebou nese větší riziko.

Není snadné určit, na co byste měli vsadit, nicméně jedno vám rozhodně říct můžeme. Nemá cenu pokoušet osud a sázet kurz 1,01, jak vidíte v tabulce v případě over 0,5. Při vsazení 100 Kč byste totiž v případě výhry získali jen jedinou korunu navíc, což je zbytečné, když hrozí prohra celé stovky.

Na jaké sporty se vypisují sázky over/under?

Tento druh sázky je dnes možné najít takřka u všech sportů, zejména pak ve fotbale, hokeji a tenisu. Nad/pod sázky jsou velice oblíbené u basketbalových utkání, kde se obvykle sází na celkový počet bodů na konci zápasu. Dále stojí za zmínku například házená nebo golf. Jak už jsme řekli, tento druh sázky je možné najít v podstatě u kteréhokoliv sportu, spíše záleží na tom, zda je bude vypisovat i vámi vybraná sázková kancelář.

Rady a tipy pro sázení over/under sázek

Žádné rady pochopitelně nefungují to 100 %, ale dodržováním určitých pravidel můžete lehce zvýšit svoje šance na výhru. Jistou výhodu mají sázkaři, kteří se daným sportem, a případně i konkrétní ligou, zabývají. To platí u drtivé většiny sázek, proto nedoporučujeme sázet na náhodná utkání, o kterých vůbec nic nevíte.

Co dělá Chance CZ jedním z nejlepších bookmakerů v České republice?

 • Živé přenosy
 • Mobilní aplikace
 • Live sázky
 • Sázky na e-Sporty
Ministerstvo financí České republiky
2 000 Kč Uvítací bonus

Jak vypadá iFortuna ve srovnání s jinými sázkové kanceláře?

 • Živé přenosy
 • Mobilní aplikace
 • Live sázky
 • Sázky bez rizika
Ministerstvo financí České republiky
3 000 Kč Uvítací bonus

Plánujete-li sázet over, pak si vybírejte ofenzivně laděné týmy, které hrají hodně dopředu. Tedy například mužstva, která střílí nejvíce gólů ve fotbale z celé ligy-ta jsou pro sázky over nejvhodnější. Pro sázky under jsou naopak nejlepší mužstva, která se vyznačují spíše obranným stylem hry a zbytečně se neženou do útoku.

Sledujte předzápasové statistiky

Chcete-li zvýšit svoje šance na úspěch a nezůstat jen napospas náhodě, tak si určitě projděte statistiky hráčů či týmů. Dívejte se po statistikách vzájemných utkání, ale i na současnou formu. Pokud například hraje tým, který běžně inkasuje více branek, mohl by to být signál, že padne over. Hrají-li naopak proti sobě dva týmy s kvalitní defenzivou a slabším útokem, tak by mohlo padnout méně branek/bodů.

Spoustu lidí dělá jednu zásadní chybu při sledování statistik, a sice to, že berou v potaz pouze poslední utkání, případně utkání z posledního týdne. To je však nesmysl, pro porovnání si vždy vezměte minimálně posledních 10 zápasů, ale ještě lépe 20. Zkuste se podívat na průměrný počet vstřelených gólů a podívejte se i po výjimkách (kdy například nepadl žádný gól atd.).

Aktuální soupiska týmu a zranění hrají velkou roli

Soupisky se obvykle zveřejňují půl hodiny před začátkem utkání, což je ještě dostatek času na podání sázky. Pokud vypadne elitní střelec týmu nebo naopak dobrý brankář, to vše může mít veliký vliv na konečné skóre. Proto je potřeba brát aktuální soupisky v potaz, když se rozhodnete sázet na over/under, ale vlastně i na celkový výsledek utkání. Sledovat statistiky a dění kolem zápasu se vyplatí při každé sázce.

FAQ